Artykuły

newsy icon Warsztaty „Społem – wczoraj a dziś” w Centrum Edukacji. 24 Października 2016
W dniu 13 października odbyły się w naszej szkole ciekawe warsztaty w ramach projektu „Społem – wczoraj i dziś”, prowadzonego przez warszawskie Muzeum Historii Polski pod hasłem „Patriotyzm Jutra”.

Tematem wiodącym warsztatów były idee i praktyki spółdzielczości oraz ich wkład w budowę państwowości polskiej – zarówno w przeszłości, jak i w chwili obecnej. W przeszłości polskiego kooperatyzmu zawarte są przesłanki ponownego jego ożywienia – jako nośnika demokratyzmu, wspólnotowości i patriotyzmu – na poziomie globalnym i krajowym. Sięgnięto zatem po historyczne przykłady działalności spółdzielczej w trzech zaborach i na emigracji, które obrazują wkład idei spółdzielczych w podtrzymanie bytu narodowego i odzyskanie niepodległości w 1918 roku, a także po najlepsze praktyki spółdzielcze XXI wieku w Polsce.Warsztaty były prowadzone w sześciu liceach w Warszawie, Krakowie i na Śląsku. Zwieńczeniem projektu będzie szeroka promocja internetowa produktów 7 listopada, w rocznicę utworzenia w 1918 roku tzw. rządu lubelskiego, w którym przewidziano – po raz pierwszy i jedyny w historii Polski – Ministerstwo Kooperatyw.

W warsztatach prowadzonych przez p. Krzysztofa Wołodźkę ze Stowarzyszenia „Obywatele obywatelom”, wzięli udział uczniowie klasy I La.